Найвища ціна електроенергії в Європі може зупинити kryvyi rih arselormital


Без ринкової ціни енергетичних ресурсів компанія буде на межі затримання та десятки тисяч людей без роботи

Arselormital Krivoy Rog Pro-De-De-Metalrgical департаменту в Україні Рандінгові ризики, що діють через надмірно високі витрати на електроенергію. Про це попередив фінансовий директор компанії Павло Задорожні. За його словами, компанія зараз змушена працювати з втратою четвертого року поспіль, і підтримка материнської компанії не може бути необмеженою.

Ситуація погіршилася в 2024-2025 роках, коли до військових викликів була додана інша проблема-вартість енергетичних носіїв. У травні ціна електроенергії для Arselormittal Krivoy ROG перевищувала 94 євро на МВт-годину, що є найвищим показником у Європі. Для порівняння у Франції, де також є атомне виробництво, вартість електроенергії становила близько 20 €.

Основними причинами є монопольне положення «Енергатом» та обмеження щодо імпорту дешевшої електроенергії, визначеної «UKRENERGO». З цієї причини в Україні не працює ринок конкурентної енергії, і споживачі не в змозі зменшити свої витрати.

«Ми не можемо змінити додаткові витрати для споживачів, оскільки ринок диктує його ціни. Якщо нічого не зміниться, ми не зможемо вижити», — попереджає Задорож.

У листопаді 2024 року Arselormital вже затримав одну з доменних печей через ціни на електроенергію. Зараз рослина повністю працює, але подальші дії ставлять під сумнів. Наслідки можливих зборів є колосальними: 18 000 робочих місць, соціальна стабільність у Krivoy ROG та понад мільярд доларів прибутку валюти буде загрожувати.

Фінансовий директор Arselormital Kryvyi RIH закликає державу для втручання — створює конкурентний ринок енергії, розблокує імпорт електроенергії та зміцнює контроль над цінами на ринку. В іншому випадку компанія, яка є підтримкою економіки протягом десятиліть.

Як зазначено в матеріалі Центру GMK, ціни на електроенергію стали одним з головних бар’єрів у роботі металургії в Україні. Після величезних нападів Російської федерації українська енергетична система втратила близько 10 ГВт здібностей, що призвело до швидкого збільшення залежності від дорогого імпорту. У той же час, у більшості країн ЄС, де працюють програми підтримки галузі, електроенергія набагато дешевша: 93% сталі ЄС виробляється в країнах з нижчими тарифами, ніж в Україні. Це серйозно підриває конкурентоспроможність української металургії, особливо виробників концентрату залізної руди, для якої електроенергія становить до 60% виробничих витрат.